Ziemia Jaworska | Muchów

Alternative content

 Fraza:
 
http://www.jawor.pl

http://www.bolkow.pl

http://www.mecinka.pl

http://www.msciwojow.pl

http://www.paszowice.pl

http://www.wadrozewielkie.pl/

Sondy/Ankiety
Czy podoba Ci sie nasza strona ?


Alternative content

Fotogaleria

Prognoza pogody

http://www.koncertypokoju.pl/

http://www.mecinka.pl/gmina/images/stories/turystyka/kosa.pdf

http://ziemiajaworska.pl/pl/info/id,10

http://www.jawor.pl/pl/galeria_kategoria-87.html

http://www.jawor.pl/pl/tresci-7.htmlhttp://castleparty.com/

http://www.bolkow.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=644:dni-kultury-rycerskiej-&catid=2:wydarzenia&Itemid=36

Muchów

Muchów jest starą rozległą wsią o luźnym układzie zabudowań, położona u zachodniego podnóża Muchowskich Wzgórz. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 365 z Jawora do Świerzawy. Zabudowa wsi składa się z pojedynczych budynków gospodarczych i mieszkalnych rozlokowanych na wysokości od 350 do 380 m n.p.m. na odcinku wzdłuż drogi, po obu stronach. Na zachód od głównej drogi, wznosi się otoczony parkiem pałacyk, gdzie realizowana jest właśnie budowa ścieżki edukacyjnej ukazującej walory przyrodniczo – kulturowe regionu. We wsi znajduje się kilka charakterystycznych dla tego regionu domów mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych o wyjątkowych cechach architektonicznych. Przy wjeździe do wsi od strony Jawora po lewej stronie tuż przy drodze rośnie ponad 300-letnia lipa – pomnik przyrody - o obwodzie 7,3 m.

Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie Muchowa w kierunku północno-wschodnim leży Czartowska Skała - wygasły wulkan z charakterystycznymi słupami bazaltowymi, pomnik przyrody nieożywionej z przepiękną panoramą na Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Karkonosze. Jest to niewielkie (463 m n.p.m) powulkaniczne wzniesienie, w kształcie stożka popodcinanego przez dawne wyrobiska bazaltu. Wulkaniczny stożek o stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, wznosi się samotnie, wyraźnie odróżniając się od płaskiego krajobrazu. Stąd rozpościera się przepiękny widok na Mszaną, Wzgórza Muchowskie.

W "Muchowskim Lesie" niedaleko Muchowa znajduje się punkt, w którym przecinają się współrzędne geograficzne 51° N i 16° E, miejsce to oznaczone jest bazaltowym słupem.

Wokół wsi rozciągają się rozległe łąki, leżące głównie na podmokłych terenach tzw. "Łąki Muchowskie", rozległy 90 ha ciekawy florystycznie kompleks łąk trzęślicowych z trzęślicą modrą i łąk ostrożeniowych z ostrożeniem łąkowym i ostrożeniem warzywnym.

To właśnie tutaj co roku w lipcu realizowana  „Muchowska Kosa” - dolnośląska impreza rekreacyjno-edukacyjna, organizowana od 2001 roku, z udziałem rolników polskich, czeskich i niemieckich. Ma ona na celu aktywizację i integrację społeczności lokalnej przy wykorzystaniu istniejących walorów przyrodniczych czyli muchowskich łąk. Co roku odbywają się konkursy koszenia łąk, układania bukietów i kompozycji kwiatowych, przyrodniczy, parada strojów ludowych, występy zespołów folklorystycznych, a także konferencja środowiskowa. W tym roku impreza będzie miała szczególny charakter, gdyż odbywać się będzie na terenie odnowionego kompleksu parkowego przy Pałacu w Muchowie. Termin 25 lipca 2010 r. – Muchów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Wybierz dział (adresat)

Imię i Nazwisko:

E-mail:

Wiadomość:

Podaj wynik:

21 + 7 =

Załącz plik: