Ziemia Jaworska | Słup

Alternative content

 Fraza:
 
http://www.jawor.pl

http://www.bolkow.pl

http://www.mecinka.pl

http://www.msciwojow.pl

http://www.paszowice.pl

http://www.wadrozewielkie.pl/

Sondy/Ankiety
Czy podoba Ci sie nasza strona ?


Alternative content

Fotogaleria

Prognoza pogody

http://www.koncertypokoju.pl/

http://www.mecinka.pl/gmina/images/stories/turystyka/kosa.pdf

http://ziemiajaworska.pl/pl/info/id,10

http://www.jawor.pl/pl/galeria_kategoria-87.html

http://www.jawor.pl/pl/tresci-7.htmlhttp://castleparty.com/

http://www.bolkow.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=644:dni-kultury-rycerskiej-&catid=2:wydarzenia&Itemid=36

Słup

Słup to miejscowość położona na wysokości ok. 200 m npm., gdzie na bazaltowym wzgórzu wznosi się przepiękny kościółek.  Niewiele miejscowości w naszym kraju może poszczycić się tak wczesnym rodowodem jak ta niewielka, licząca ledwo kilkadziesiąt domów wieś. Na początku XIII wieku Mieszko Stary  potwierdził tu wcześniejsze nadania książęce dla klasztoru w Lubiążu. Zakonnicy wybudowali swój folwark w odległej o 2 kilometry Winnicy. Na wierzchołku bazaltowego wzgórza wznieśli zaś kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oczywiście nie ten, który widzimy dzisiaj. Pierwotny spłonął doszczętnie w czasie najazdu husytów. Nowy jest za to prawdziwą perełką baroku. To jakby miniaturowy Krzeszów z rzeźbionymi ołtarzami, wspaniałym malarstwem, stylowymi dwupoziomowymi emporami. Sklepienie kościoła zdobią imponujące malowidła powstałe, lub odnowione w XIX wieku. Przed kościołem stoją trzy pokutne krzyże i jedna kapliczka. Na cmentarzu pochowany jest ostatni z lubiąskich cystersów Sebastian Berg. 15. U podnóża miejscowości od lat 70-tych funkcjonuje sztuczny zbiornik wodny Słup na Nysie Szalonej. To blisko 490-ha jezioro, stanowi istny raj dla wędkarzy, a także niezliczonej ilości ptactwa wodnego, które mogą obserwować wielbiciele przyrody. Zbiornik ten składa się z dwóch wyraźnych akwenów połączonych wąskim przewężeniem, tak zwaną "gardzielą".
Przez miejscowość przebiega częściowo Europejski Szlak Cystersów, którego utworzenie zainicjowała Rada Europy. Szlak bierze swój początek w Portugalii a kończy się w Polsce.
W Powiecie Jaworskim najważniejsze elementy tego szlaku to kościół w Słupie oraz Górzec  445 m n.p.m. nazywany Kalwarią ze względu na kapliczki drogi krzyżowej z 1740 roku rozsiane wokół góry. Górzec mógł być podobnie jak Ślęża miejscem pogańskich kultów, a także warownym grodziskiem. Dzięki Cystersom, którzy byli gospodarzami tych ziem od średniowiecza aż do 1810 roku Górzec stał się miejscem pielgrzymkowym. 16. W 1740 roku wzdłuż wzniesienia na szczyt ustawiono Stacje Męki Pańskiej - wykute w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi gotykiem.

 


 

Formularz kontaktowy

Wybierz dział (adresat)

Imię i Nazwisko:

E-mail:

Wiadomość:

Podaj wynik:

17 + 3 =

Załącz plik: