Ziemia Jaworska | Mierczyce

Alternative content

 Fraza:
 
http://www.jawor.pl

http://www.bolkow.pl

http://www.mecinka.pl

http://www.msciwojow.pl

http://www.paszowice.pl

http://www.wadrozewielkie.pl/

Sondy/Ankiety
Czy podoba Ci sie nasza strona ?


Alternative content

Fotogaleria

Prognoza pogody

http://www.koncertypokoju.pl/

http://www.mecinka.pl/gmina/images/stories/turystyka/kosa.pdf

http://ziemiajaworska.pl/pl/info/id,10

http://www.jawor.pl/pl/galeria_kategoria-87.html

http://www.jawor.pl/pl/tresci-7.htmlhttp://castleparty.com/

http://www.bolkow.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=644:dni-kultury-rycerskiej-&catid=2:wydarzenia&Itemid=36

Mierczyce

Mierczyce, to mała wieś, z ciekawą historią i wieloma zabytkami. W 1232 r. powstał tu, dzięki Henrykowi Pobożnemu, szpital dla trędowatych. Niestety rok 1241 nie był łaskawy dla Mierczyc, podczas najazdu tatarskiego wieś została kompletnie zniszczona. W roku 1462 wieś została podzielona na dwie części, znajdujące się w rękach różnych rodzin, ale w późniejszych latach znowu stanowiła całość.
W Mierczycach zachował się, powstały w XIV w., kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który położony jest na wzniesieniu przy drodze wiodącej przez wieś. Jest to jednonawowa budowla kryta stropem, z prezbiterium o nieznanym zakończeniu i przykryciu. Kościół zbudowano z kamienia łamanego, a portal wykonano z ciosów piaskowca. Zachowały się mury, nawy oraz częściowo prezbiterium. W XIV w. wydłużono prezbiterium, zamknięto wielobocznie i przesklepiono. Wieża pochodzi z późnego średniowiecza, a inne przybudówki powstały w czasach nowożytnych. Do dziś przetrwała siedemnastowieczna ambona i bogato zdobiony prospekt organowy. Warto zwrócić uwagę na nagrobki rodziny Schweinichenów. W XIII w. wokół kościoła został założony cmentarz, zlikwidowany w XVIII w. podczas przebudowy kościoła. Pozostały po nim jedynie dwa późnobarokowe nagrobki wmurowane w zewnętrzną ścianę świątyni. Czas i natura oszczędziły krzyż pokutny wmurowany w okalający kościół mur, krzyż podobno pochodzi ze średniowiecza i jest symbolem żalu za popełnione zbrodnie nieznanego dziś człowieka.


 
Formularz kontaktowy

Wybierz dział (adresat)

Imię i Nazwisko:

E-mail:

Wiadomość:

Podaj wynik:

3 + 6 =

Załącz plik: