Ziemia Jaworska | Zbiornik "SŁUP"

Alternative content

 Fraza:
 
http://www.jawor.pl

http://www.bolkow.pl

http://www.mecinka.pl

http://www.msciwojow.pl

http://www.paszowice.pl

http://www.wadrozewielkie.pl/

Sondy/Ankiety
Czy podoba Ci sie nasza strona ?


Alternative content

Fotogaleria

Prognoza pogody

http://www.koncertypokoju.pl/

http://www.mecinka.pl/gmina/images/stories/turystyka/kosa.pdf

http://ziemiajaworska.pl/pl/info/id,10

http://www.jawor.pl/pl/galeria_kategoria-87.html

http://www.jawor.pl/pl/tresci-7.htmlhttp://castleparty.com/

http://www.bolkow.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=644:dni-kultury-rycerskiej-&catid=2:wydarzenia&Itemid=36

Zbiornik "SŁUP"

Zalew „Słup” to prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa. Pomiędzy Jaworem, a wioską Słup położony jest „Zbiornik Słup”, który składa się z wyraźnie akcentowanych, dwóch zbiorników połączonych wąskim przewężeniem. Zalew kształtem i charakterem nabrzeża o piaszczysto-żwirowych plażach przypomina jezioro polodowcowe i trudno uwierzyć, że nie jest naturalne, choć  pod wodą znalazło się kilka wiosek. Długość linii brzegowej wynosi 19 km i ze względu na pełnioną funkcję – rezerwuaru wody pitnej dla Legnicy –  zbiornik wodny nie może być wykorzystywany rekreacyjnie. Można tu jedynie uprawiać wędkarstwo. Ale akwen wodny upodobało sobie też ptactwo. Gnieździ się tu około 25, zaś w okresie przelotów nawet do 80 gatunków ptactwa wodnego, szczególnie na południowym krańcu zalewu. Warto więc może, jeśli nie pływać, to pospacerować brzegiem zbiornika.

Akwen jest systematycznie zarybiany. Występuje tu między innymi amur biały, boleń, karaś, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, pstrąg, sandacz, szczupak, ukleja oraz wiele innych gatunków ryb słodkowodnych. Wody są pod zarządem PZW o/Legnica i tam też można uzyskać zezwolenie na łowienie w akwenie. Powierzchnia zbiornika to około 490 ha, a składa się on z dwóch wyraźnie akcentowanych akwenów połączonych wąskim przewężeniem zwanym „Gardzielą”.  Górna cześć zbiornika, czyli rejon tak zwanej cofki, jest środowiskiem, które silnie zmienia się w ciągu roku w zależności od poziomu wahań spiętrzonej wody. Są tu rozległe środowiska wodno-błotne złożone ze stojącej wody, zalewowych łąk oraz trzcinowisk. Natomiast dolna część zbiornika, to grunty rolne sięgające jedynie do „Gardzieli” oraz przylegające do zbiornika fragmenty lasów liściastych.


Formularz kontaktowy

Wybierz dział (adresat)

Imię i Nazwisko:

E-mail:

Wiadomość:

Podaj wynik:

23 + 6 =

Załącz plik: