Ziemia Jaworska | Bolkowski Zamek

Alternative content

 Fraza:
 
http://www.jawor.pl

http://www.bolkow.pl

http://www.mecinka.pl

http://www.msciwojow.pl

http://www.paszowice.pl

http://www.wadrozewielkie.pl/

Sondy/Ankiety
Czy podoba Ci sie nasza strona ?


Alternative content

Fotogaleria

Prognoza pogody

http://www.koncertypokoju.pl/

http://www.mecinka.pl/gmina/images/stories/turystyka/kosa.pdf

http://ziemiajaworska.pl/pl/info/id,10

http://www.jawor.pl/pl/galeria_kategoria-87.html

http://www.jawor.pl/pl/tresci-7.htmlhttp://castleparty.com/

http://www.bolkow.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=644:dni-kultury-rycerskiej-&catid=2:wydarzenia&Itemid=36

Bolkowski Zamek

W murach bolkowskiego zamku siedzibę znalazło muzeum i bractwo rycerskie, a od lat goszczą też miłośnicy muzyki mroku – gotyckiego rocka. Zamek w Bolkowie jest jednym ze świadectw średniowiecznej świetności księstwa świdnicko-jaworskiego. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1277 r., z czasów panowania księcia świdnickiego Bolesława II Rogatki. Jednak jego powstanie należy wiązać z Bolesławem I Wysokim, który zapoczątkował rozwój gospodarczy Dolnego Śląska.

Historia muzeum mieszczącego się w zamku sięga początku XX w., kiedy z inicjatywy „Bolkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami” w odbudowanej renesansowej części, powstało kilka sal wystawienniczych. Gromadzone przez lata zbiory zajmowały w 1945 r. trzy kondygnacje i liczyły 7888 eksponatów muzealnych o różnej wartości i znaczeniu. Od zakończenia II wojny światowej muzeum funkcjonowało jako oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Nazwano je Muzeum Śląskim i pod taką nazwą przetrwało do 1977 r., kiedy to zostało przekazane Jeleniej Górze i stało się oddziałem Muzeum Okręgowego, obecnie to oddział Karkonoskiego Muzeum. Zmiana zarządcy nie była zbyt korzystna dla muzealnych eksponatów, które w przeważającej ilości trafiły do Wrocławia. Dziś trwa odtwarzanie zbiorów poprzez zakupy i darowizny. W ubiegłym roku rozpoczęto remont sal muzealnych i zwiedzanie muzeum jest niemożliwe. Jednak sam zamek czeka na turystów.

W murach zamku w 1995 r. swą siedzibę znalazło Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które należy do Kapituły Rycerstwa Polskiego i podpisało Kodeks oraz Regułę Rycerską. Bractwo współorganizuje barwne turnieje i jarmarki historyczne. Rycerze ożywiają tę średniowieczną warownię i w naturalny, niewymuszony sposób propagują historię regionu przyciągając na zamek miłośników średniowiecza. W tym roku od 26 do 27 czerwca na zamku odbędą się Dni Kultury Rycerskiej, a we wrześniu XVII-wieczny Piknik Historyczny.

Zwiedzanie zamku: maj – wrzesień: 09:00 -16:30 ( niedziela – sobota do 17:30), październik – kwiecień: 09:00 – 15:30 ( niedziela – sobota do 16:30); ceny biletów: 6 i 3 zł.

 

 

 

 

 

 


Formularz kontaktowy

Wybierz dział (adresat)

Imię i Nazwisko:

E-mail:

Wiadomość:

Podaj wynik:

21 + 5 =

Załącz plik: