Ziemia Jaworska | Szlak Trzech Wąwozów

Alternative content

 Fraza:
 
http://www.jawor.pl

http://www.bolkow.pl

http://www.mecinka.pl

http://www.msciwojow.pl

http://www.paszowice.pl

http://www.wadrozewielkie.pl/

Sondy/Ankiety
Czy podoba Ci sie nasza strona ?


Alternative content

Fotogaleria

Prognoza pogody

http://www.koncertypokoju.pl/

http://www.mecinka.pl/gmina/images/stories/turystyka/kosa.pdf

http://ziemiajaworska.pl/pl/info/id,10

http://www.jawor.pl/pl/galeria_kategoria-87.html

http://www.jawor.pl/pl/tresci-7.htmlhttp://castleparty.com/

http://www.bolkow.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=644:dni-kultury-rycerskiej-&catid=2:wydarzenia&Itemid=36

Szlak Trzech Wąwozów

Nowo wytyczony szlak turystyczny rozpoczyna się w centrum Nowej Wsi Wielkiej i obejmuje trzy bardzo cenne przyrodniczo wąwozy oraz Storczykowe Wzgórze.
Rezerwat  przyrody „Wąwóz Lipa” został  utworzony w celu zachowania naturalnych lasów oraz zbiorowisk naskalnych wraz z różnymi typami pomnikowych głazów narzutowych. Rezerwat ma charakter geologiczno – florystyczny. Na uwagę zasługują: zróżnicowana rzeźba terenu - zbocza wąwozu z różnymi typami wychodni skalnych i rumowiskami skalnymi oraz zachodzące na nich procesy erozyjne. Możemy tutaj zobaczyć różne odmiany skalnych głazów narzutowych (eratyki skandynawskie), które dochodzą do 6 metrów obwodu. Ciekawym elementem przyrody jest występowanie na wychodniach skalnych zbiorowisk szczelinowych i murawowych, które tworzą zespoły zanokcicy północnej oraz murawowej. Ogółem na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 274 gatunków roślin naczyniowych. Najbardziej wartościowym składnikiem fauny na terenie rezerwatu jest chroniony płaz - salamandra plamista, której liczebność oszacowano na kilkaset osobników.
Rezerwat skalno – florystyczny „Wąwóz Siedmicki” stanowi fragment doliny Młynówki, między wsiami Siedmica i Nowa Wieś Wielka, gdzie potok Młynówka tworzy malowniczy przełom, wcinający się w skalne podłoże, odsłaniając skałki zieleńcowe, będące przykładem wulkanizmu podmorskiego. Rzeźba terenu, w tym formy skalne, lawy poduszkowe oraz liczne zbiorowości roślinności łąkowej sprawiają, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych fragmentów Parku „Chełmy”. Naturalnym przedłużeniem tego wąwozu, o podobnym ukształtowaniu i wyglądzie jest „Wąwóz Nowowiejski”, równie interesujący co pozostałe, choć nie objęty ochroną rezerwatową.

 
Formularz kontaktowy

Wybierz dział (adresat)

Imię i Nazwisko:

E-mail:

Wiadomość:

Podaj wynik:

9 + 5 =

Załącz plik: