Słup to miejscowość położona na wysokości ok. 200 m npm., gdzie na bazaltowym wzgórzu wznosi się przepiękny kościółek. Niewiele miejscowości w naszym kraju może poszczycić się tak wczesnym rodowodem jak ta niewielka, licząca ledwo kilkadziesiąt domów wieś. Na początku XIII wieku Mieszko Stary potwierdził tu wcześniejsze nadania książęce dla klasztoru w Lubiążu. Zakonnicy wybudowali swój folwark w odległej o 2 kilometry Winnicy. Na wierzchołku bazaltowego wzgórza wznieśli zaś kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oczywiście nie ten, który widzimy dzisiaj. Pierwotny spłonął doszczętnie w czasie najazdu husytów. Nowy jest za to prawdziwą perełką baroku. To jakby miniaturowy Krzeszów z rzeźbionymi ołtarzami, wspaniałym malarstwem, stylowymi dwupoziomowymi emporami. Sklepienie kościoła zdobią imponujące malowidła powstałe, lub odnowione w XIX wieku. Przed kościołem stoją trzy pokutne krzyże i jedna kapliczka. Na cmentarzu pochowany jest ostatni z lubiąskich cystersów Sebastian Berg. 15. U podnóża miejscowości od lat 70-tych funkcjonuje sztuczny zbiornik wodny Słup na Nysie Szalonej. To blisko 490-ha jezioro, stanowi istny raj dla wędkarzy, a także niezliczonej ilości ptactwa wodnego, które mogą obserwować wielbiciele przyrody. Zbiornik ten składa się z dwóch wyraźnych akwenów połączonych wąskim przewężeniem, tak zwaną "gardzielą".
Przez miejscowość przebiega częściowo Europejski Szlak Cystersów, którego utworzenie zainicjowała Rada Europy. Szlak bierze swój początek w Portugalii a kończy się w Polsce.
W Powiecie Jaworskim najważniejsze elementy tego szlaku to kościół w Słupie oraz Górzec 445 m n.p.m. nazywany Kalwarią ze względu na kapliczki drogi krzyżowej z 1740 roku rozsiane wokół góry. Górzec mógł być podobnie jak Ślęża miejscem pogańskich kultów, a także warownym grodziskiem. Dzięki Cystersom, którzy byli gospodarzami tych ziem od średniowiecza aż do 1810 roku Górzec stał się miejscem pielgrzymkowym. 16. W 1740 roku wzdłuż wzniesienia na szczyt ustawiono Stacje Męki Pańskiej - wykute w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi gotykiem.
Słup
