UWAGA! Dołącz do nowej grupy Jawor - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mury obronne w Jaworze


Mury obronne w Jaworze stanowią niezwykle cenny zabytek architektury obronnej z okresu średniowiecza. To imponujący zespół murów, który został wzniesiony z kamienia i prawdopodobnie datuje się na koniec XIII wieku.

Ich budowa wiązała się z inicjatywą księcia Bolka I, który dostrzegał potrzebę zabezpieczenia miasta przed zagrożeniami ówczesnych czasów.

Historia

W historii miasta Jawor kluczowe znaczenie miały cztery bramy: Bolkowska, Legnicka, Złotoryjska i Strzegomska-Targowa, z których ostatnia została wzmocniona wieżą. W latach 1510–1536, w odpowiedzi na rozwój broni palnej, dokonano znaczącej modernizacji fortyfikacji. W ramach tych prac dobudowano zewnętrzny pierścień murów, który uzyskano dzięki wzmocnieniu półokrągłymi bastejami.

W trakcie wojny trzydziestoletniej miasto dostało się pod kontrolę Szwedów. W 1648 roku, podczas akcji odbicia Jawora przez Austriaków, mury zostały poważnie zniszczone. Od tego czasu obwarowania zaczęły popadać w ruinę, z której nigdy nie udało się ich w pełni odbudować.

W 1862 roku rajcy miejscy podjęli decyzję o rozbiórce pozostałych murów obronnych, które wówczas hamowały rozwój miasta oraz nie gwarantowały bezpieczeństwa militarnego. W XIX wieku większość z nich została usunięta. Dziś z dawnych fortyfikacji zachowały się jedynie fragmenty, w tym Strzegomska baszta z XIII/XIV wieku, która początkowo stanowiła część bramy Strzegomskiej, oraz XVI-wieczna basteja zwana basteją Anioła.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 22.08.2016 r.]
  2. Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005 r.

Oceń: Mury obronne w Jaworze

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:14